WESTERN AUSTRALIAN BUDGERIGAR COUNCIL (INC)

PICS FROM THE NATIONALS !

 

2016 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR COUNCIL OF TASMANIA INC

2ND PLACE

CLASS: GREY GREEN

N WHEATLEY

3RD PLACE

CLASS: NORMAL BLUE

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS: NORMAL YELLOWFACE

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS: CLEARBODY

M & D GEARING

3RD PLACE

CLASS: LACEWING

M & D GEARING

3RD PLACE

CLASS: DOMINANT PIED

M & D GEARING

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

2015 NATIONALS

HOSTED BY WESTERN AUSTRALIAN BUDGERIGAR COUNCIL (INC)

1ST PLACE

CLASS: ALBINO

C & B GEARING

1ST PLACE

CLASS: SPANGLE AOSV

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: RECESSIVE PIED

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: DARK EYED CLEAR
[Not for points]

B REA

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

2014 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR COUNCIL OF SOUTH AUSTRALIA

1ST PLACE

CLASS: OPALINE AOSV

M GEARING

1ST PLACE

CLASS: SPANGLE

DEMARTI & SCOTT

3RD PLACE

CLASS: RECESSIVE PIED

N WHEATLEY

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

 

2013 NATIONALS

HOSTED BY SOUTH QUEENSLAND BUDGERIGAR BREEDERS ASSOCIATION

1ST PLACE

CLASS: NORMAL GREY

C & B GEARING

1ST PLACE

CLASS: SPANGLE DF

N WHEATLEY

1ST PLACE

CLASS: DOMINANT PIED

J McMAHON

1ST PLACE

CLASS: RECESSIVE PIED

N WHEATLEY

2ND PLACE

CLASS: GREY GREEN

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: NORMAL GREY

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: CINNAMONWING

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: HENS

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS: ALBINO

C ALDER

3RD PLACE

CLASS: SPANGLE DF

N WHEATLEY

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

2012 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR COUNCIL OF VICTORIA

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

2ND PLACE

CLASS: OPALINE AOSV

M GEARING

3RD PLACE

CLASS: NORMAL BLUE

N WHEATLEY

3RD PLACE

CLASS: CINNAMONWING

M GEARING

3RD PLACE

CLASS: SPANGLE DF

C ALDER

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

 

2011 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR SOCIETY OF NEW SOUTH WALES (INC)

1ST PLACE

CLASS: ALBINO

C & B GEARING

1ST PLACE

CLASS: HENS

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: NORMAL GREEN

G & D ARMSTRONG

3RD PLACE

CLASS: NORMAL GREY

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS: RECESSIVE PIED

C & B GEARING

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

 

2010 NATIONALS

HOSTED BY QUEENSLAND NORTH & CENTRAL

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

2ND PLACE

CLASS: NORMAL GREY

J LLOYD

2ND PLACE

CLASS: LUTINO

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: SPANGLE DF

N WHEATLEY

2ND PLACE

CLASS:
DOMINANT PIED

J McMAHON

2ND PLACE

CLASS: CREST

J YOUNG

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

 

2009 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR COUNCIL OF TASMANIA

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

2ND PLACE

CLASS: GREYWING

J LLOYD

2ND PLACE

CLASS: CLEARBODY

J LLOYD

3RD PLACE

CLASS: OPALINE

M GEARING

3RD PLACE

CLASS: GREYWING

J LLOYD

PHOTOGRAPHS COURTESY ANBC WEBSITE

 

2008 NATIONALS

HOSTED BY WESTERN AUSTRALIAN BUDGERIGAR COUNCIL (INC)

1ST PLACE

CLASS: OPALINE

C & B GEARING

PHOTOGRAPH COURTESY ANBC WEBSITE

2ND PLACE

CLASS: GREY GREEN

J McMAHON

2ND PLACE

CLASS: GREYWING

DODGEY BROS

2ND PLACE

CLASS: SPANGLE DF

G & D ARMSTRONG

2ND PLACE

CLASS:
DOMINANT PIED

J LLOYD

3RD PLACE

CLASS: NORMAL GREEN

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS: LUTINO

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS: YELLOWFACE

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS:
RECESSIVE PIED

C & B GEARING

PHOTOGRAPHY: GARY ARMSTRONG

 

2007 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR COUNCIL OF SOUTH AUSTRALIA

2ND PLACE

CLASS: ALBINO

C & B GEARING

2ND PLACE

CLASS: SPANGLE DF

R LEVY

2ND PLACE

CLASS: CLEARBODY

J LLOYD

2ND PLACE

CLASS: OPALINE AOSV

C & B GEARING

3RD PLACE

CLASS: NORMAL BLUE

J & F McLAUGHLAN

3RD PLACE

CLASS: LUTINO

C ALDER

3RD PLACE

CLASS:
RECESSIVE PIED

D MANNO

 

2006 NATIONALS

HOSTED BY SOUTH QUEENSLAND BUDGERIGAR BREEDERS ASSOCIATION

1ST PLACE

CLASS: SPANGLE DF

DODGEY BROS
[SHANE SCOTT & BRAD DEMARTI]

PHOTOGRAPH COURTESY ANBC WEBSITE

 

2005 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR COUNCIL OF VICTORIA (INC)

2ND PLACE

CLASS: CREST

ROB HUGO

4TH PLACE

CLASS: NORMAL GREEN

JAN McMAHON

9TH PLACE

CLASS: CREST

ROB HUGO

PHOTOGRAPHER: CHRISTINE MORGANI

 

2004 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR SOCIETY OF NEW SOUTH WALES (INC)

1ST PLACE

CLASS: NORMAL GREY

CEC & BRENDA GEARING

3RD PLACE

CLASS: CREST

ROB HUGO

PHOTOGRAPHS COURTESY BUDGERIGAR SOCIETY OF NEW SOUTH WALES (INC) WEBSITE

2003 NATIONALS

HOSTED BY QUEENSLAND NORTH & CENTRAL

1ST PLACE

CLASS: NORMAL GREEN

JEFF LLOYD

1ST PLACE

CLASS: ALBINO

CEC & BRENDA GEARING

1ST PLACE

CLASS: HENS

GARY ARMSTRONG

2ND PLACE

CLASS: ALBINO

CEC & BRENDA GEARING

2ND PLACE

CLASS: OPALINE

JEFF LLOYD

7TH PLACE

CLASS: YELLOWFACE

CEC & BRENDA GEARING

PHOTOGRAPHERS

NORMAL GREEN; HENS: QUEENSLAND NORTH & CENTRAL WEBSITE
1ST PLACE ALBINO: NOLA BRADFORD
2ND PLACE ALBINO & 7TH PLACE YELLOWFACE: GINA HOUSE

 

2002 NATIONALS

HOSTED BY BUDGERIGAR COUNCIL OF TASMANIA

1ST PLACE

CLASS: LUTINO

JEFF LLOYD

1ST PLACE

CLASS: SPANGLE

GARY ARMSTRONG

1ST PLACE

CLASS: SPANGLE DF

GARY ARMSTRONG

2ND PLACE

CLASS: SPANGLE DF

GARY ARMSTRONG

1ST PLACE

DEMO CLASS: CREST

ROB HUGO

PHOTOGRAPHS COURTESY `BUDGERIGAR COUNCIL OF TASMANIA WEBSITE'

 

2001 NATIONALS

HOSTED BY WESTERN AUSTRALIA

1ST PLACE

CLASS: SPANGLE DF

GARY ARMSTRONG

 

1999 NATIONALS

HOSTED BY SOUTH QUEENSLAND

2ND PLACE

CLASS: SPANGLE

GARY ARMSTRONG

 

1998 NATIONALS

HOSTED BY NEW SOUTH WALES

1ST PLACE

CLASS: LUTINO

JEFF LLOYD

2ND PLACE

CLASS: LUTINO

JEFF LLOYD

12TH PLACE

CLASS: HENS

GARY ARMSTRONG